Oynaklık, Belirsizlik, Karmaşıklık ve Belirsizlikte Fırsat Bulma

Dürüst olalım: şu anda çılgın bir dünya.

Kendi başlarına önemli, büyük ve küresel olacak krizlerimiz var ve bunlardan birkaçını aynı anda yaşıyoruz. Örneğin, bir savaşımız var, buna ek olarak gıda krizi, küresel enflasyon, salgın hastalık ve salgın hastalık ve siyasi kargaşayla birlikte kıtlığı etkiliyoruz. Hepsi aynı anda oluyor.

Artan borç maliyeti, artan malzeme maliyeti, hizmetleri yürütmek için gereken yeteneği bulma ve elde tutmadaki zorluklar, enflasyon, enerji ve ücret maliyetlerindeki artışlar; otelciler için mükemmel bir fırtına yaratın. Bir kıyamet duygusunun içeri sızabileceği anlaşılabilir. Ama dikkatli olun. Ataletle birleşen bu kıyamet duygusu, durağanlık ve belirsizlik yaratabilir ve bu, iş için tehlikelidir.

Odaklanmamız gereken şey, konaklama endüstrisinin doğuştan gelen gücüdür. Ve bundan bizi ileriye taşımak için bir iyimserlik duygusu çekin.

Bu iyimserliği son zamanlarda en iyi şekilde Phocuswright Avrupa KonferansıNH Hotel Group’un CCO’su Fernando Vives, sektörün son birkaç yılda nasıl geldiğini değerlendirirken izleyicilere ‘Başardık… Gurur duymalıyız’ dediğinde. Ancak bu iyimserliğin arkasında önemli bir mesaj vardı, çünkü Vives endüstrinin son birkaç yılda nasıl değiştiğinden bahsetti.

Hepimiz bu zorluklarla birlikte çalışmak zorundayız ve ilerledikçe farklı şeyler denememiz için bizi zorluyor.

Bu bizi, Soğuk Savaş’ın çok yoğun döneminde olaylar hakkında nasıl düşündüğümüze benzer bir zihniyete geri getiriyor. O dönemde VUCA adı verilen ve Volatilite, Belirsizlik, Karmaşıklık ve Belirsizlik anlamına gelen bir felsefe vardı.

VUCA’yı Anlamak

oynaklık

Hızlı ve beklenmedik zorluklar nedeniyle oynaklık. Aralık 2021’de bana sorsaydınız, Şubat ortasına kadar Avrupa’nın ortasında tam ölçekli bir savaş görseydik, bunu tahmin etmezdim. Ocak 2020’de bana sorsaydınız, Nisan 2020’ye kadar dünyanın dörtte üçü böcek yakalamaktan korktukları için evlerine kapanıp Netflix izleseydi, bunu ben de tahmin etmezdim.

BelirsizlikVUCA-Satır içi2

Bu oynaklık, bu hızlı değişimler, çevremizdeki dünyada belirsizlik yaratıyor ve ne yaptığımızdan emin olmamızı sağlıyor. Bu belirsizlik, tahmin etmeyi ve tahmin etmeyi zorlaştırıyor. Enflasyonun yükseldiğini, eleman bulmakta zorlandığınızı, ücretlerin durgunlaştığını ve büyümenin geriye düştüğünü gördüğünüzde maliyetlerinizin ne olacağını anlamak zor. Ve dünyanın belirli yerlerinde bir durgunluktan söz edildiğini duymak.

karmaşıklık

Bu belirsizlik ve değişiklikler, karar verme sürecimizde de çok fazla karmaşıklık yaratıyor. VUCA-Satır içi3

 • Mülkümüz ne zaman açıldı?
 • Hangi katları geri getiriyoruz?
 • Ne kadar ücret alıyoruz?
 • Ne tür oranlar elde edebiliriz?
 • Hangi teknolojiyi kullanıyoruz?

Aniden çok daha fazla soru var.

belirsizlik

VUCA-Satır içi3 kopya 2Seçimler, karmaşıklıklar ve belirsizlik etrafımızda dönmeye başlar. Ve o kadar çok bilinmeyenin olduğu, o kadar çok zorluğun olduğu o ‘Farlardaki Tavşan’ durumunu alıyoruz ki, bir muğlaklık durağanlığına giriyoruz. Artık karar veremiyoruz. Bu, büyümeyi engelleyen ve yeniliği engelleyen çok riskli bir atalet durumuna yol açabilir.

Gelen her krize tamamen tepki gösteriyoruz ve işimizin kontrolünü kaybettik. Karar verme yeteneğimizi kaybettik ve piyasada reaktif oyuncular haline geldik.

Birçok otelcinin şu anda içinde bulunduğu durum budur. İlerlemeye karar vermede panik ve zorluk yaratır, konuklara ve pazara nasıl tepki verecekleri ve onlarla nasıl çalışacakları konusunda kararsızdırlar.

Değişim için Katalizör

Ancak bu durumda olan şey, bu belirsizlik ortamının olumlu değişim için bir katalizör haline gelmesidir. Bu, olumlu trendleri ve yenilikleri hızlandırmak ve farklı iş yapma alışkanlıklarını benimsemek için farklı bir iş yapma biçimini yönlendirmek için büyük bir fırsat haline geliyor.

Esneklik, hız ve çeviklik, sadece değişimi benimsememize değil, aynı zamanda ekonomilerimiz ve çalışanlarımız için olumlu sonuçlara doğru işi ilerletmemize olanak tanır.

Sadece son birkaç yılda gördüğümüz bazı harika icatlara ve değişikliklere bakın. QR kodu ilk olarak 1994 yılında icat edildi ama biz onu ancak iki buçuk yıl önce ihtiyacımız olduğu zaman kullanmaya başladık. Otomatik check-in’imiz var. Doğrudan rezervasyon kanallarında bir patlama ve katma değerli kişiselleştirmede büyük bir ilerleme var, sadece Duetto’nun en son haberlerine bakın ek satış entegrasyonu Bunun nasıl çalıştığının kanıtı için Oaky ile. Deneyimlere olanak sağlıyoruz.

Her şeyin en iyisini yapmalı ve bir araya getirmeliyiz. Duetto’da, insanlığın en iyileriyle birlikte otomasyonun en iyisini alıyoruz ve pazara bakmalarını sağlayan müşteri kontrollü otomasyon rutinleri oluşturuyoruz.

Bizim için bu esneklik ve uyarlanabilirlik birkaç temel kiracıya dayanmaktadır:

 • Bulut tabanlı bir ortamda çok kiracılı olma yeteneğimizdir.
 • Piyasadaki verilerle ileriye, sonra geriye, sonra tekrar ileriye bakma yeteneğimizdir.
 • Sürekli olarak güncellemek ve çevremizdeki pazarın ihtiyaçlarına uyum sağlamak için bulut tabanlı bir ortamda Açık Fiyatlandırmayı kullanarak, işletmelerimizi olabildiğince çevik hale getirmek için en iyi insan ve makineyi bir araya getirme yeteneğimizdir.

VUCA’yı kafasında döndürün

Bunu yaparak VUCA’yı kafasında döndürebiliriz.

Görüş

Pazarın değişkenliğini almak ve pazarın yararına ürünlerin, hizmetlerin, insan etkileşiminin ve otomasyonun entegrasyonunu nasıl gördüğümüz konusunda ikna edici bir vizyon oluşturmak için konumumuzu kullanabiliriz.

Anlamak

İşletmemizin işleyiş biçimine, özellikle de müşteriyle birlikte işleyiş biçimine ilişkin daha derin bir anlayış geliştirerek belirsizliği ortadan kaldırabiliriz.

netlik

Sahip olduğumuz ürünlere ve uygulamalara netlik kazandırarak karmaşıklığı ortadan kaldırabiliriz.

Çeviklik

Ve çevik davranarak belirsizliği ortadan kaldırıyor ve işimizi ve çalışanlarımızı, etrafımızdaki pazar için anlamlı ve olumlu sonuçlar veren bir yönde ilerlemeye devam ediyoruz.

Birçok krizi hatırlıyorum: 11 Eylül ve bunun seyahat üzerindeki etkisi. Bazılarımız bundan asla çıkamayacağımızı düşündük. Sektör tarihimizde korkunç bir andı.

Kül bulutunu, SAR’ların ilk patlamasını ve tsunamiyi hatırlıyorum.

Thomas Cook gibi ikonik olduğunu ve asla ölmeyeceğini düşündüğüm işletmelerin piyasadan silindiğini hatırlıyorum.

Ve pandeminin sonuçlarını izledim.

Ama biz hala buradayız.

Değişiklik Yaratmak

iStock-1281047321Bu şeyler her gerçekleştiğinde, döneriz, öğreniriz ve ilerleriz.

Değişimi kucaklayabilirsek, çevik ve esnek konaklama modelleri oluşturabilir ve sadece müşterinin hızla değişen ihtiyaçlarını karşılamakla kalmaz, aynı zamanda şekil müşterinin hızla değişen ihtiyaçları.

Ancak bunu yapmak için piyasada hissedilen büyük eğilimleri görmemiz ve anlamamız gerekiyor:

 • Sürdürülebilirlik
 • Dijital geçiş
 • Veri akışkanlığı
 • inter-modalite
 • hibritlik
 • Çevik çalışma uygulamaları
 • Bölgesel yeniden düzenleme
 • parçalanma

Bu geçici değişikliklerle bunları benimseyebilirsek, müşteri yolculuğunu her şeyin önüne koyan ve bu pozisyondan geriye doğru çalışan şirketler olabilirsek, o zaman başarılı olanlar biz olacağız ve bunu birlikte yapacağız.

Bu yazı ilk olarak şurada göründü: Düetto web sitesi ve izinleri ile çoğaltılmıştır..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir