Otel Pazarlaması: E-posta Pazarlama Segmentasyonu Açıklaması


Segmentasyon, otel e-posta pazarlamanızın en önemli unsurlarından biridir.

Bununla birlikte, önemine rağmen, genellikle ihmal edilir ve iyi olabilir. e-posta stratejinizin nedenlerinden biri sizin için çalışmıyor.

E-posta pazarlamasında segmentasyon nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, segmentasyon, e-posta pazarlamanızı kişiselleştirmenize izin veren bir süreçtir, böylece doğru zamanda doğru kişilere doğru mesajları gönderirsiniz.

Hiç kimse, kendileri için hiçbir şeyin olmadığı e-postaları almaktan hoşlanmaz. Abonelikten çık düğmesini tıkladığınız zamanları bir düşünün çünkü bir e-posta açıkça size yönelik değildi.

Abonelerinizi özelliklere göre segmentlere ayırmak size e-postaları kolayca kişiselleştirmeniz ve hedef kitlenizin alakalı ve ilgi çekici bulacağı odaklanmış bilgiler göndermeniz için araçlar sağlar.

Optimum sonuçlar için segmentler oluşturma

Aboneleriniz potansiyel misafirlerdir, ancak aynı zamanda farklı ihtiyaçları, tercihleri ​​ve davranışları olan kişilerdir. Şahsen, hepsine aynı şeyi söylemezsiniz – ve aynısı onlara gönderdiğiniz e-postalar için de geçerlidir. Bu, her aboneye tamamen benzersiz bir e-posta yazmanız gerektiği anlamına gelmez.

Geçenlerde e-posta pazarlama segmentasyonunun gruplar halinde düşünme sanatı – ve bence bu onu çerçevelemenin güzel bir yolu.

Bazı temel özellikleri tanımlayabilirseniz, aboneleri stratejik olarak gruplara ayırabilirsiniz. Ardından otel e-posta pazarlama kampanyalarınızdan daha iyi sonuçlar almaya başlayabilirsiniz.

İşte bunu destekleyen bazı istatistikler:

E-posta pazarlama segmentasyon stratejileri

Segmentasyon stratejisi genellikle genel e-posta pazarlama stratejisine ve e-posta kampanyalarınız ne kadar kişiselleştirildi olacak. Daha fazla kişiselleştirme için daha fazla sayıda segmente ihtiyacınız olacak – ve bunun tersi de geçerlidir.

Elbette, belirli segmentasyon stratejiniz, genel stratejinize ve iş hedeflerinize bağlı olacaktır. Rehber olarak kullanabileceğiniz konaklama endüstrisinde en yaygın ve en çok kullanılan segmentasyon stratejilerinden bazılarını listeleyerek yardımcı olabilirim.

demografi

Demografik verilere dayalı olarak segmentler oluşturduğunuz çok temel bir segmentasyon stratejisiyle başlayalım.

Hedef kitlenizi örneğin yaşlarına, cinsiyetlerine veya oteliniz için önemli olabilecek diğer demografik faktörlere göre bölümlere ayıracaksınız.

Bu tür bir segmentasyon yapıyorsanız, alakasız demografik faktörleri filtrelemek ve yalnızca e-posta pazarlamanız üzerinde etkisi olacak olanlara odaklanmak gerçekten önemlidir.

E-posta Etkileşimi

Burada, mevcut hedef kitlenizi e-posta kampanyalarınızla etkileşimlerine göre bölümlere ayıracaksınız.

Örneğin, iki segmentiniz olabilir – aktif ve aktif olmayan aboneler, örneğin son birkaç ayda e-postalarınızdan hiçbirini açmamış olanlar aktif olmayan kişiler olabilir.

Bu, onlarla yeniden etkileşim kurmanın bir yolu olarak yalnızca etkin olmayan abonelere yönelik kampanyalar oluşturmanıza olanak tanır.

Benzer şekilde, aktif abonelere özel promosyon kampanyaları gönderebilirsiniz, çünkü onların otelinize ilgi gösterdiklerini ve muhtemelen orada konaklama rezervasyonu yapmayı düşündüklerini bilirsiniz.

Coğrafi alan

Örneğin konaklama, hafta sonu paketleri ve benzeri konularda uzmanlaşarak çoğunlukla yerel gezginleri çekmeye odaklanan bir otelseniz, bu segmentasyon stratejisi oldukça değerlidir.

Otelinizle aynı yerde veya en azından aynı ülkede yerleşik bir insan segmentiniz olduğunda, yalnızca yerel gezginlere yönelik bu teklifleri tanıtmak için özel kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Geçmiş rezervasyonlar

Misafirlerinizin tekrar otelinizi ayırtmasını nasıl sağlayabilirsiniz?

Elbette geçmiş rezervasyonlara dayalı bir segment oluşturmak!

Örneğin, otelinizde kaldıktan altı ay sonra belirli bir zaman dilimi belirleyebilir ve bu segmentteki kişilere bir sonraki konaklamaları için özel bir teklif veya indirim gönderebilirsiniz. Veya başka destinasyonlarda otelleriniz varsa, onlara diğer otellerinizden biri için teklif e-postası gönderebilirsiniz.

Geçmişteki misafirlerinizi sizi tekrar seçmeye teşvik etmenin birçok etkili yolu vardır. Ancak her şey ilk etapta bu segmenti oluşturarak başlar.

Terk edilmiş rezervasyonlar

Oteliniz doğrudan rezervasyonları kabul ediyorsa – böylece insanlar konaklamalarını doğrudan otel web siteniz üzerinden rezerve edebilirler – o zaman bu segmentasyon stratejisine sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde, kaydedilebilecek rezervasyonları kaçırmış olursunuz.

Örneğin, birisi web sitenize girdi, tüm tarihleri ​​doldurdu ve oda rezervasyonu sürecinin en az yarısından geçti ve ardından odayı terk etti. Otelinizi ayırtmak niyetindeydiler ama bir şey onları durdurdu.

Fiyat, oda müsaitliği veya başka bir şey olabilir. Ancak bu, henüz kayıp bir rezervasyon anlamına gelmez.

Bu stratejiyi kullanırsanız, e-posta pazarlama yazılımınız bunları otomatik olarak terk edilen rezervasyonlar segmentine ekleyecektir. O zaman tek yapmanız gereken bir takip e-postası göndermek – ki bu yine yazılımınız tarafından otomatik olarak yapılır – ve onlara yine de oda rezervasyonu yapabileceklerini, onlara özel bir teklif, oda yükseltmesi veya başka bir şey gönderebileceklerini hatırlatmaktır.

Yine, iptal edilen rezervasyonu nasıl kaydedebileceğiniz konusunda birçok seçenek vardır ve hangilerinin oteliniz için uygun olduğu genel stratejinize bağlıdır.

Umarım bu, e-posta segmentasyonunu kullanırken ortaya çıkarabileceğiniz inanılmaz potansiyel hakkında size bazı fikirler vermiştir. Bu, genellikle az kullanılan bir taktiktir ve harika sonuçlara yol açabilir, bu yüzden bir deneyin.

80 GÜN Kıyaslama
80 GÜN Kıyaslama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir