Disney World, MagicBand+ Gecikmeleri için Hediye Kartları ve Para İadeleri Sunuyor

Walt Disney World, Walt Disney World tatil köyü misafirleri tarafından varıştan önce satın alınan indirimli MagicBand+ tasarımlarına gönderimdeki gecikmelerin ardından konuk kurtarmaya harika bir örnekle limondan limonata yapıyor. Bu gönderi, sunulan geri ödemeler ve hediye kartlarının yanı sıra siparişin yerine getirilmesi sorunuyla ilgili deneyimlerimize bir göz atıyor.

Bildiğiniz gibi, bunlardan biri Walt Disney World bünyesinde konuklara sağlanan avantajlar, MagicBands’te varış öncesi indirimdiryeni MagicBand+ ve standart MagicBand 2’yi içerir. Geçen yıla kadar, temel renkler ücretsizdi ve yalnızca sınırlı sayıda veya diğer özel grafikler bir yükseltme ücretine sahipti.

Son birkaç ayda MagicBand varış öncesi yükseltme seçeneğiyle ilgili çeşitli tedarik zinciri sorunları yaşandı ve bunların tümü bu yazının kapsamı dışındadır. Söylemek yeterli, envanter son derece sınırlı ve gecikmeler yaygın. Bu, MagicBand+ piyasaya çıktığında her şeyi daha da şaşırtıcı hale getirdi ve daha fazla tasarımlar, Walt Disney World’de veya shopDisney’de olduğundan daha önceden varış programı aracılığıyla sunuluyor.

MagicBand+ için varış öncesi indirim, cihazların Walt Disney World’deki mağazalarda ve shopDisney’de satılmaya başladığı tarihte yayınlandı. Daha fazla tedarik zinciri kaosu veya diğer baş ağrıları öngörerek, erken ve erken kalktık ve 27 Temmuz sabahı saat 5 civarında siparişimizi verdik.

Anlaşıldığı üzere, bu gereksizdi. Sabah alımlarındaki ilk artış azaldıktan sonra, 33 MagicBand+ tasarımının tümü günün ilerleyen saatlerinde ve hafta içinde kullanılabilir durumda kaldı. Şu anda bile, 33 stilin tümü hala mevcut. Nispeten eşi benzeri olmadığı için bundan bahsedilmektedir. Normalde, normal MagicBand envanterinin ekran görüntülerini sabah 9’da paylaşırsam, okuyucular sabah 10’a kadar farklı seçenekler gördüklerini bildirirler. Yükseltme programının başlangıcından beri durum böyleydi ve son birkaç aydır tedarik zinciri zorluklarıyla daha da kötüleşti.

Her neyse, Walt Disney World gezimizden birkaç gün önce, okuyuculardan tatil için ayrılmak üzere olmalarına rağmen MagicBand+ siparişlerinin hala yerine getirilmediğine dair yorumlar görmeye başladık. Diğerleri siparişlerini haber vermeden veya açıklama yapmadan iptal ettirdi. Bazıları Disney ile iletişim kurma deneyimlerini paylaştı; bu, bunun (en azından) Ağustos 2022’de seyahat eden birçok insanı etkileyecek bilinen bir sorun ve sorun olduğunu öne sürdü.

Siparişimizi kontrol ettik ve elbette aynı şey. Walt Disney World için yola çıktığımız gün, MagicBand Siparişiniz sayfasındaki mesaj hala şöyle diyor: “Tebrikler! Seçimlerinizi yaptınız ve MagicBand’leriniz evinize gönderilecek.” Ancak sipariş durumumuz hala “İşleniyor”. Cihazın bize ışınlanması dışında, kalışımız için ayrılmadan önce onu almamızın hiçbir yolu yoktu.

Siparişimizin ev adresimizden otelimize yönlendirilmiş olmasının mümkün olduğu söylendi, bu yüzden daha fazla bir şey yapmaktan rahatsız olmadık. Bunun asgari bir miktar olduğu gerçeği de var ve Walt Disney World telefon bekleme süreleri gülünç olabilir.

Herkese göre ama 1-2 saat telefonda geçireceğim bir senaryo yok. mümkün ~ 35 dolarlık bir soruna çözüm. Disney ile uğraşırken uzun yıllar boyunca öğrendiğim kişisel felsefem, sorunun kendi kendine çözülmesine izin vermeye çalışmaktır. Bu yaklaşım defalarca başarılı olmuştur.

MagicBand+ sipariş durumumuz daha sonra yola çıktığımızda “Gönderildi” olarak değişti ve USPS takip bilgileriyle güncellendi. O sırada yalnızca “Nakliye Ortağı Tarafından Alındı, USPS Öğeyi Bekliyor – DAVENPORT, FL 33897 – Nakliye Ortağı: OSM WORLDWIDE” yazıyordu. Gideceğimiz yeri gösteren hiçbir şey yoktu, bu yüzden siparişin bizi tesiste mi yoksa döndüğümüzde bizi evde mi bekleyeceği hala belirsizdi.

Check-in sırasında, MagicBand + siparişinin tesiste olmadığını sorduk ve öğrendik (diğer siparişler ön büroya yönlendirildiği için Cast Üyesi kontrol etmesine rağmen). Ertesi sabah gelip gelmediğini görmek için geri dönmemizi istediler ve eğer gelmezse bir çözüm bulurlardı. Bu bizim için gayet iyiydi, çünkü geç oldu ve o akşam grubu kullanmamıza gerek kalmadı.

Ertesi sabah, USPS takibinden MagicBand+ siparişinin tesise gitmediği anlaşıldı, bu yüzden resepsiyona geri döndük. Oradaki Oyuncular, MagicBand+ cihazının MSRP maliyeti için foliomuza bir kredi verdi ve bu, bizim açımızdan son derece tatmin edici bir çözümdü. Sipariş hala evde bizi bekliyor olacaktı ve envanterin bol olduğu Emporium’dan bir tane daha satın alabilirdik.

Bizim açımızdan, bu bir misafir kurtarma galibiyetiydi. Oyuncular dost canlısı ve yardımseverdi, süreç sorunsuz ve kolaydı ve rahatsızlıktan dolayı tamamen telafi edilmiş hissettik. Walt Disney World, bu sorunu yaşayanlara aşağıdaki e-postayı gönderdiği için daha da “daha iyi” oluyor:

My Disney Experience aracılığıyla verdiğiniz son MagicBand+ siparişi hakkında sizinle iletişime geçiyoruz. Ezici popülerlik nedeniyle, Walt Disney World Resort’a varışınız için siparişinizi zamanında yerine getiremiyoruz. Bu nedenle siparişiniz ücretsiz olacaktır.

Sizden ödeme alındıysa, 7 iş günü içinde otomatik olarak orijinal ödeme şeklinize geri ödeme yapılır. MagicBand’leriniz, daha sonraki ziyaretlerinizde kullanabilmeniz için size ücretsiz olarak sağlanan adrese gönderilmeye devam edecektir.

Ayrıca, bu ziyaretiniz için Walt Disney World Resort’ta kullanmak üzere başka MagicBands satın almak isterseniz, size çevrimiçi olarak sunulan indirimi sağlamak için size 50$’lık bir dijital Disney Hediye Kartı göndereceğiz. bir Walt Disney World Resort perakende noktasında bir MagicBand+ satın alabilir veya bunu diğer Disney ürünleri veya deneyimlerini satın almak için uygulayabilirsiniz (ayrıntılar ve katılımcı yerler için DisneyGiftCard.com’a bakın). Dijital Disney hediye kartınızla birlikte ayrı bir e-posta gönderilecektir.

Lütfen en içten özürlerimizi kabul edin. Anlayışınız için teşekkür ederiz ve sizi çok yakında görmeyi dört gözle bekliyoruz!

Bu nedenle, yalnızca etkilenen konuklar bir MagicBand+ cihazının tam fiyatından daha fazla bir hediye kartı almakla kalmayacak, aynı zamanda orijinal satın alma işleminde geri ödeme de alacak. ve orijinal sipariş ücretsiz olacaktır. Başka bir deyişle, bu MagicBand+’ın beklenmedik bir şekilde elde edilmesi anlamına gelir. artı Walt Disney World’den 50 dolar.

Bunu görmek gerçekten harika ve Walt Disney World’ün bir sorunu çözmek ve kötü bir deneyimden kurtulmak için yukarıda ve öteye giderek örnek bir iş çıkarabileceğini kanıtlıyor. Yıllar boyunca bunun gibi sayısız hikaye duyduk ve hatta birkaçını kendimiz deneyimledik. Bu, son birkaç yılın tüm hasarını geri almasa da, Disney’de hala ilgilenen ve misafirleri nasıl düzelteceğini bilen insanlar olduğunu gösteriyor. Onu görmeyi seviyoruz.

Özetle, bu yazının amacı budur. Etkilenen herkes muhtemelen e-posta sayesinde çözümü zaten biliyordu (ancak MagicBand ile ilgili e-postalarımızın tümü, kaç kez işaretini kaldırırsak kaldıralım, SPAM olarak işaretlenmemiştir).

Yine de, Walt Disney World’ün ne zaman iyi bir şey yaptığını bilmek güzel – örnek bir misafir hizmeti sunmaya yönelik eski okul yaklaşımı. Algılanan olumsuzluklara çok odaklanıyoruz, bu nedenle yalnızca olumluları da belirtmek uygun olur. Şirketin bir bütün olarak kârı geçmişte olduğundan daha fazla her şeyden üstün tuttuğu doğru ama Walt Disney World’de hala Disney Farkına inanan ve bunun için doğru olanı yapmaya çalışan insanlar olduğu da doğru. hem hayranlar hem de ilk kez gelenler.

Bu gönderiye başka bir paket servis varsa, o da olumsuzluk Walt Disney World ile ilgili olası bir sorunu belirlediğiniz anda arayın. Bu konuda %100 ciddiyim ve mümkünse işlerin kendi kendine yürümesine izin verme yaklaşımım. Telefonu sadece son çare olarak alıyorum.

Sıklıkla, bunun gibi sorunlar, internetteki hayranlar bir trendi fark edip çıldırıncaya kadar, rezervasyon gruplarını etkileyen bir trend olarak dahili olarak tanımlanmaz. Erken arayanlar beklemeye alacak ve genellikle sonuçsuz bir cevap alacaklardır. Buna karşılık, bekleyenler, proaktif olmadan sıklıkla “onlara gelir” cevabını alırlar.

Açıkçası, bu tavsiyeye uyup uymadığınızda kendi takdirinizi kullanın. Yaşadığınız sorun, yalnızca rezervasyonunuzla ilgili izole bir aksaklık gibi görünüyorsa ve riskler yüksekse, en kısa sürede aramalısınız. Nispeten önemsizse, belki bekleyip görün. Kişisel “testim”, telefondaki herhangi birinin tatmin edici bir çözüm bulma olasılığıdır. veya Walt Disney World’e gelene kadar sorunu görmezden gelip yüz yüze çözüp çözemeyeceğime. İkincisi geçerliyse, beklerim. MagicBand+ teslimat gecikmesi için kesinlikle doğru yaklaşım buydu!

En yeni giyilebilir cihaz, renk değiştiren ışıklar, dokunsal titreşimler ve hareket tanıma gibi yeni özelliklere de sahip. Ayrıca My Disney Experience uygulamasını kullanarak akıllı telefonunuzla eşleşir. Disney Hollywood Stüdyolarında Walt Disney World’ün 50. Yıldönümü heykelleri ve Star Wars: Galaxy’s Edge etrafında dönen MagicBand+ mini oyunları da var. WDW’de MagicBand+ ile yapabileceğiniz çok şey olduğunu söylemek yeterli. Etkileşimli gruplar hakkında bilmeniz gereken her şey için, bkz. Walt Disney World’de MagicBand+ için SSS!

Bir Walt Disney World gezisi mi planlıyorsunuz? Walt Disney World Otelleri Yorumları sayfamızda oteller hakkında bilgi edinin. Nerede yemek yenileceğini öğrenmek için Walt Disney World Restoran İncelemelerimizi okuyun. Biletlerden tasarruf etmek veya hangi türü satın alacağınızı belirlemek için Walt Disney World Biletlerinde Para Tasarruf Etme İpuçlarımızı okuyun. Disney Gezileri için Ne Paketlemeli yazımız, alınacak akıllı eşyalara benzersiz bir bakış atıyor. Neyin ne zaman yapılacağı konusunda Walt Disney World Ride Kılavuzlarımız size yardımcı olacaktır. Kapsamlı tavsiyeler için başlamak için en iyi yer bizim Walt Disney Dünya Gezisi Planlama Rehberi bilmeniz gereken her şey için!

SENİN DÜŞÜNCELERİN

MagicBand+ sipariş sorunları veya nakliye gecikmeleri yaşadınız mı? Geri ödeme ve hediye kartı bilgilerini içeren yukarıdaki e-postayı aldınız mı? Bunun soruna tatmin edici veya daha iyi bir çözüm olduğunu düşünüyor musunuz? Başka düşünceler veya ele alınması gereken noktalar? Walt Disney World’de MagicBand+’ı kullanmaktan heyecan duyuyor musunuz? Mevcut nesil MagicBands’i şimdi satın almayı erteleyecek misiniz, yoksa etkileşimi gerçekten umursamıyor musunuz? Değerlendirmemize katılıyor musunuz yoksa katılmıyor musunuz? Cevaplamanıza yardımcı olabileceğimiz herhangi bir soru var mı? Görüşlerinizi duymak – bizimle aynı fikirde olmasanız bile – hem bizim için ilginç hem de diğer okuyucular için faydalıdır, bu yüzden lütfen düşüncelerinizi aşağıda yorumlarda paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.