Daha Yüksek Misafir Memnuniyeti ile Daha Yüksek Gelir Elde Etmenin Yolları

Misafir Memnuniyeti


Bir oteli karlı yapan şey tek bir şeye indirgenebilir: misafirleri! Konuk deneyimi, herhangi bir başarılı otel için sürekli gelirin ana itici gücüdür. Misafirler konaklamalarından memnun olmadıklarında geri dönmeleri veya otelinizi yeni müşterilere önermeleri pek olası değildir.

Çevrimiçi incelemelerin ve blog yazarlarının dijital çağında, misafir deneyimi daha da önemli hale geldi. Bir misafir bir otelde tatmin edici olmayan bir deneyim yaşadığında, otelcilerin bunu dünyayla paylaşmalarını engellemek için yapabilecekleri hiçbir şey yoktur.

Ancak otelcilerin yapabileceği şey, her seferinde olağanüstü bir misafir deneyimi sağlamaya odaklanmaktır. Deneyimlerinden zevk alan konuklar otelinize geri dönecek, başkalarına tavsiye edecek ve belki de çevrimiçi olarak hakkında parlak bir inceleme yazacak!

Misafir Deneyimini Avantajınız İçin Kullanmak

Kulaktan kulağa pazarlamanın değeri, olmaması gerektiği halde genellikle göz ardı edilir. Mutlu bir misafir, otelinize yeni bir iş kazandıracak arkadaşlarını ve ailesini kolayca getirebilir.

Ayrıca, günümüz dünyasında ağızdan ağıza iletişim, birinin kişisel çevresinin çok ötesine geçmektedir. İnsanlar deneyimlerini paylaşabilir sosyal medyabloglar veya herkesin görmesi için çevrimiçi inceleme platformları.

Otelciler, konuk deneyimlerinin unutulmaz olması için ince ayar yapmaya odaklanmalıdır. Konuk deneyimini iyileştirmeye çalışırken nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir – ancak aşağıda bazı yararlı ipuçlarımız var.

Operasyonel verimlilik

Harika bir misafir deneyimi temel bilgilerle başlar. Oteliniz dağınıksa, misafir deneyimi hemen zarar görür. Tüm bunlar, otelinizde birinci sınıf operasyonel verimliliği sürdürmek için doğru sistemlere sahip olmanızı sağlamakla başlar.

Örneğin, otele check-in yapmaya giden ve uzun kuyrukta bekleyen bir misafir olumsuz bir ilk izlenim edinecektir. Neyse ki, var otel teknolojileri Bu durumları hafifletmek için kullanılabilir. Otelciler bir mülk yönetim sistemine yatırım yaparak check-in sürelerini azaltabilir ve sinir bozucu sıraları önleyebilir.

Bir PMS, otellerin konukların bilgilerini ve ödeme ayrıntılarını daha gelmeden incelemesine izin vererek, check-in işlemlerini çok kolay bir hale getirebilir. Bazı bulut tabanlı PMS sistemleri, konukların bir kiosk veya kendi cihazlarında odalarına giriş yapabilecekleri uzaktan check-in bile sunar.

Bir PMS sistemi ile ön büronuz yaklaşan rezervasyonlara kolayca erişebilir ve bunların tamamen hazır olmasını sağlayabilir. Bu, ön büroda anahtarın hazır olmaması veya odanın zamanında temizlenmemesi gibi kötü konuk deneyimlerini önler.

A Mülk yönetim sistemi bir oteldeki tüm işlemleri takip eder – temizlik programından güncel müsaitlik durumuna kadar, personelin misafirleri tek bir tıklamayla ağırlamasını kolaylaştırır. Bunun gibi bütünleştirici teknolojiler olmadan, operasyonel verimlilik büyük ölçüde zarar görebilir.

Operasyonel verimliliği artırmak için otelcilerin, aksaklıkların nerede ve neden olduğunu belirlemesi gerekir. Misafir odaları genellikle check-in sırasında hazır değilse, bunu keşfetmenin zamanı geldi. Belki de kat hizmetleri ekibi, hangi odaların hazır olduğunu bildirmelerini sağlayan bulut tabanlı bir PMS gibi mobil yazılımdan faydalanabilir.

Operasyonel verimliliğinizi optimize etmek bir öncelik olmalıdır – bu olmadan, bir otel her şeyi doğru yapsa bile misafir deneyimi zarar görecektir. Ayrıca, operasyonel verimsizlikler otelinize daha fazla işçilik ve gelir kaybına yol açan hataların azaltılması açısından daha pahalıya mal olabilir.

Kişiselleştirme ve Özelleştirme

Konaklama, insan merkezli bir endüstridir. Bir seyahat deneyimine başlarken konuklar ihtiyaçlarının karşılanmasını bekler. Konuklarına önem verdiklerini göstermek için ötesine geçen oteller, daha yüksek misafir memnuniyet oranlarına sahip olacaktır.

Günümüzün otel teknolojisi ile bir konuğun deneyimini kişiselleştirmek çok kolay. Misafirler çevrimiçi rezervasyon yaptıklarında, seyahat ettikleri durum gibi seyahatleriyle ilgili her türlü bilgiyi girebilirler. Konuklarınızın konaklama nedenlerini not etmelerini sağlayarak personeliniz onlar için kişiselleştirilmiş dokunuşlar hazırlayabilir.

Örneğin, biri balayına geldiğini fark ederse, misafirinizi ‘vay’ etmek için harika bir zaman olabilir! Odalarında bir buket ve bir şişe şampanya gibi basit dokunuşlar her şeyi değiştirebilir. Hatta bazı oteller, özel bir gün için seyahat eden insanlar için daha büyük süitlere indirimli yükseltmeler sunabilir!

Otel ekipleri, ziyaret nedenlerini belirtmemeyi tercih eden konuklar için bile deneyimi kişiselleştirmek için çaba sarf etmelidir. Personel, konuklarla bağlantı kurmak ve konuklarla konuşurken tipik senaryonun ötesine geçmek için eğitilmelidir.

Bir misafir çantalarıyla uğraşıyorsa, yardım etmek için orada bir kapıcı bulunmalıdır. Bir konuk bölgede nerede yemek yiyeceğini bilmediğinden bahsederse, bir personel yakınlardaki restoranlar için coşkuyla önerilerde bulunmalıdır.

Birinin seyahat nedeni ne olursa olsun, bir otel işletmecisi, lobiye adım attığı andan itibaren her konuğunun özel ve ilgilenildiğini hissetmesini sağlamalıdır. Bu, en iyi teknolojiyi kullanma ve yüz yüze ilişki kurma kombinasyonu ile gerçekleştirilir.

Olumlu Çevrimiçi İtibar

Bir otelin konuk deneyimini sorunsuz ve keyifli hale getirmek için elinden gelen her şeyi yaptığını varsayarsak, olumlu bir çevrimiçi itibarın sürdürülmesi kolay olmalıdır. Ancak, her zaman tenha olaylar ve ziyaretlerinden yanlış beklentileri olan misafirler vardır. Kısacası, memnun edemezsinçok kimse.

Peki, çevrimiçi olarak oteliniz hakkında bir veya iki olumsuz yorum ortaya çıktığında ne olur? Olumsuz yorumlar almak sinir bozucu olsa da otelciler için büyük bir fırsat olabilir.

Otelciler, herhangi bir olumsuz eleştiriye empatik ve zamanında yanıt veren bir yönetim üyesine veya özel bir müşteri destek ekibine sahip olmalıdır. Olumsuz yorumlara verilen yanıtlar her zaman içten özürler içermeli ve konuğun şirketle iletişime geçmesi için iletişim bilgileri sağlamalıdır.

Oteller, gerektiğinde gelecekteki bir oda için kredi veya harcanan para için küçük bir ters ibraz gibi durumu düzeltmek için teşvikler sunmalıdır. Olumsuz bir deneyim yaşayan konuklara karşı bilinçli, duyarlı ve empatik olduğunuzu göstermeniz, potansiyel müşterilere onların deneyimlerini önemsediğinizi gösterir.

Otelciler ayrıca olumsuz yorumları yapıcı geri bildirim olarak kullanmalıdır. Konuk değerlendirmelerinde aynı konulardan bahsedilmeye devam ederse, kötü derecelendirilen öğeleri gözden geçirmenin zamanı gelmiştir. Örneğin, konuklar odaların temizliğinden memnun değilse, kat hizmetleri hizmetlerinizi denetleyin ve daha fazla personele ihtiyacınız olup olmadığına bakın.

Çevrimiçi incelemelerinize çok dikkat ederek, çevrimiçi itibarınızın birinci sınıf olmasını sağlayabilirsiniz; bu, rekabette daha fazla kişinin otelinizde oda rezervasyonu yapmasını etkileyecektir.

Sonuç olarak

Daha fazla gelir istiyorsanız, misafir deneyiminiz önceliğiniz olmalıdır. Olağanüstü konuk deneyimleri sunan oteller, çevrimiçi incelemelerde daha iyi sıralanır, daha fazla tavsiye alır ve daha fazla geri dönen müşterinin işini güvence altına alır. Tüm bunlar daha fazla gelir ve daha başarılı bir otel ile sonuçlanır!

Hotelogix Yazı İşleri Masası
Otelogix‘in araştırmacı ve yazar ekibi, seyahat ve konaklama alanındaki en son trendleri paylaşmak için sürekli yenilik yapıyor. Önerileriniz mi var? editorial@hotelogix.com adresinden bize yazın.

80 GÜN Kıyaslama
80 GÜN Kıyaslama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir