Otelciler Megabrand’ın Başarısından Ne Öğrenebilir?


Bilmeyen çok az kişi için Netflix, abonelerinin çeşitli TV şovlarını, filmleri, belgeselleri ve diğer görüntülenebilir içerikleri dış reklamların yükü olmadan izlemesini sağlayan bir medya paylaşım ve akış hizmetidir. Popülerlik ile patlama yapan Netflix’in büyüme hikayesi dikkat çekiciydi ve şirket, Nisan 2020 itibariyle dünya çapında 182 milyondan fazla ücretli aboneliğe sahip olduğunu bildirdi.

Şimdi soru şu: Otelciler, misafirperverlikten bu kadar uzak bir şirketten ne alabilir? Gerçeği söylemek gerekirse, düşündüğünüzden çok daha fazlası. Netflix’in başarısının pek çok temel itici gücü var, ancak bu alıştırmanın amacı için, Netflix’in çevrimiçi kullanıcı deneyimine nasıl yaklaştığına ve otelcilerin bunu kendi otel web sitelerine nasıl uygulayabileceğine odaklanalım.

Hava atmak!

Netflix’in kristal netliğinde bir müşteri değeri teklifi var

Netflix’in “Her yerde izleyin, istediğiniz zaman iptal edin” sloganı, Netflix’in en yakın rakiplerine hitap etmek ve onu diğerlerinden ayırmak için oluşturuldu. Bu slogan, Netflix’in benzersiz satış noktalarından (USP’ler) iki tanesini kapsar ve genellikle potansiyel abonelerin web sitesinde imza kırmızısındaki Netflix unvanından sonra gördükleri ilk şeydir. Web sitelerindeki belirli ifadeler sürekli gelişebilse de, mesajın netliği aynı kalır. Markalı görsel uyarının yanı sıra en başından itibaren benzersiz konumlarını ve değerlerini vurgulamak, çevrimiçi devin ana mesajlarını iletmesine ve şüphesiz yeni aboneliklerin yükselmesine yardımcı olmasına olanak tanır.

Otel markalarının da Netflix kadar temel değerleri ve farklı müşteri önerileri var ve bunları çatılardan haykırmaları gerekiyor. Rakip otellerden gezginler için çok fazla seçenek ve aynı zamanda OTA’lar gibi kendi markanız için diğer rezervasyon seçenekleriyle, mülkünüzü benzersiz kılan şeyin ne olduğunu vurgulayın potansiyel bir misafirin web sitenize geldiği an. Ziyaretçilerin, köşedeki oteli değil, neden otelinizi seçmeleri gerektiğini tam olarak bilmeleri gerekir.

Sadece size özel

Netflix, ilginizi çekebilecek film ve dizileri önerir

Tüketicilerin giderek daha fazla kişiselleştirilmiş bir deneyim ve Netflix’in gösterilecek sınırsız içerik koleksiyonunu istemesiyle, şirket, her bir kullanıcıya gösterilen içeriğin alakalı olmasını ve belirli görüntüleme tercihlerine uymasını sağlamak için teknolojisini geliştirmek için akıllıca bir hamle yaptı. Bir yapay zeka (AI) odağını benimseyen Netflix, kullanıcıları otomatik olarak “zevk toplulukları” gruplarına ayırarak geleneksel müşteri segmentasyonundan uzaklaşıyor; benzer akış davranışı kalıpları gösteren kullanıcı grupları. Netflix ayrıca belirli kullanıcılara içerik temelinde, kullanıcıların davranışlarını günün saati, haftanın günü veya tatil günleri gibi yönlere göre değiştirdiği gerçeğine odaklanan içerik sağlar. Makine öğrenimi teknolojisini bu şekilde kullanan Netflix, her bir kullanıcısı için son derece ilgi çekici bir deneyimi garanti eder.

Bunu düşündüğünüzde, bu yaklaşım otel arayan gezginlerin ilgisini çekmek için çok mantıklı. Sonuçta, misafirperverlik kişiseldir. Teknoloji artık bir lüks değil ve doğrudan otel gelirini artırmak için bir araç olarak kullanılabilir. Tıpkı Netflix izleyenler gibi misafirler de kişiselleştirilmiş deneyimleri tercih ediyor. Kullanıcı rezervasyon davranışını tahmin etmek için makine öğrenimi tekniklerini kullanmak ve ardından doğrudan dönüşümleri artırmak için web sitesi içeriğini otomatik olarak kişiselleştirmek olarak bilinir. Tahmine Dayalı Kişiselleştirme. Misafirperverlikte öncü Oteller Ağıbu güçlü kombinasyon yapabileceğiniz anlamına gelir her ziyaretçi için en uygun mesajları ve teklifleri iletin etkileşimi ve geliri en üst düzeye çıkarmak için otel web sitenize. Etkili bir şekilde yönetildiğinde, bu tür hiper hedefleme, mevcut iklimde yalnızca faydalı olabilecek doğrudan rezervasyon dönüşümleri için daha yüksek bir şans yaratır.

Test etmek mükemmelleştirir

Netflix, her kullanıcı için en iyi performansı gösteren tasarımı bulmak için birden çok reklam öğesini test eder

Netflix, AI teknolojisini kullanarak, “tüketici bilimi” olarak adlandırdıkları bir taktik kullanır; bu sayede, bireysel izleyicilere, önceki izleme geçmişlerine dayalı olarak aynı film veya program için farklı reklam öğeleri gösterilir. Hit bilim kurgu korku dizisi Stranger Things’den örnek verelim. Kullanıcının tercihi büyük ölçüde romantik tür etrafındaysa, Netflix onlara potansiyel bir aşk unsuruna sahip iki ana karakter içeren bir tanıtım resmi gösterebilir. Bununla birlikte, korku hayranlarına kanlı bir görüntü veya daha çok korku sahneleriyle ilgili bir şey gösterilme olasılığı daha yüksektir. Hiçbir şey şansa bırakılmaz – sürekli testler yoluyla Netflix, izlenme oranlarını en üst düzeye çıkarmak için kullanıcılara içerik gösterebilir. Sürekli olarak çok değişkenli veya A/B testleri yürüten Netflix, etkileşimi artırmak için doğal olarak kullanıcıların dikkatini çekmekle kalmaz, aynı zamanda yeni fikirleri deneyebilir ve kullanıcı deneyiminin tüm yönlerinde ince ayar yapabilir.

Oteller için doğru içeriği doğru kullanıcıya göstermek de bir o kadar önemlidir. Neden bir iş gezisi arayan bir gezgine iki kişilik romantik bir kaçamak teklifleri gösterelim? Otel web siteleri kullanmalı A/B testi her kişiye sadece hangi içeriğin gösterileceğini değil, aynı zamanda yazı tipi, mesaj, renkler vb. (liste uzayıp gider) kullanıcı dönüşümünü nasıl etkileyebileceğini bulmak. Netflix yaklaşımına benzer şekilde A/B testi, makine öğrenimi teknikleriyle birleştirildiğinde otel markaları için daha da güçlü hale geliyor. Örneğin, müşterilerin oraculoÖzellikle otellere yönelik bir algoritma tarafından desteklenen , yüksek düzeyde hedeflenen web sitesi tekliflerini ve mesajlarını her bireyin davranışına dayalı olarak gerçek zamanlı olarak otomatik olarak teslim edebilir ve test edebilir. Netflix bize bir şey öğretebilirse, o da içeriğin kullanıcı bazında özel olarak değiştirilmesinin daha yüksek bir ilgi düzeyi ve tamamen daha fazla etkileşimli bir kullanıcı oluşturabilmesidir.

Akışını sağlamak

Netflix her zaman kullanıcı deneyimini optimize etmeye çalışıyor

Her şey, kullanıcı deneyimini mümkün olduğunca sorunsuz ve verimli hale getirmek için kaynar. Kolaylık sağlayan bir programlama yöntemiyle Netflix, kullanıcıların abone kalması için sayısız neden yarattı. Netflix, kullanıcılarına diziler arasında kesintisiz bir geçiş sunar; bu, kullanıcının dizideki bir sonraki gösteriyi aktif olarak seçmesi gerekmediği anlamına gelir ve kullanıcılara fazladan tıklama tasarrufu sağlar. Netflix ayrıca daha önce izlediğiniz dizilere dönebileceğiniz ve son izlediğiniz yerden devam edebileceğiniz bir izlemeye devam etme bölümü de sunar. Netflix’ten sayısız başka olağanüstü UX örneği listeleyebilirim ama kısacası her şey şık. Sadece iyi çalışıyor.

Bu teknikler kesinlikle Netflix’e özel değildir ve konseptler otel web sitesi deneyimine tamamen çevrilebilir. Anlaşılacağı gibi, çevrimiçi rezervasyon süreci ne kadar sorunsuz ve alakalı olursa, ziyaretçilerin ikna olma ve doğrudan otel web sitenizden rezervasyon yapmaya karar verme olasılığı o kadar yüksek olur. Her adımda sürtünmeyi ortadan kaldırarak ve hiper alakalı içeriği görüntülemek için hedefli yaklaşımpotansiyel konukları doğrudan rezervasyon dönüşüm hunisine yönlendirmede daha başarılı olacaksınız.

Ve bugün bir rezervasyonu onaylamaya tam olarak hazır olmayan ziyaretçiler için mi? Netflix’in müşterilerin izlemelerine kaldıkları yerden devam etmelerine nasıl izin verdiğinden ilham alın. Siz de teknolojiyi kullanabilirsiniz ziyaretçilerin aramalarını kaydetmelerine ve önceki aramalarına kolayca devam edebilmeleri ve rezervasyonu tamamlayabilmeleri için onları doğrudan rezervasyon motoruna yönlendiren bir bağlantı içeren bir e-postayı otomatik olarak göndermelerine izin vermek. Basit.

Yani, işte buradasın. Görünüşte birbirinden çok farklı olsa da, otel markalarının Netflix’in başarı öyküsünden öğrenebilecekleri kanıtlanmış bazı taktikler olabilir. Konaklama endüstrisi, ne yazık ki çoğu zaman yeterince kullanılmayan çok büyük miktarda veri üretir. Günümüz teknolojisi ve makine öğrenimi uygulamalarındaki gelişmeler kullanıcı davranışını tahmin etmek gibi bu verilerden anlamlı içgörüler elde etmeyi ve çıkarmayı mümkün kılar. Otel markanızın web sitesini ziyaret edenler için çevrimiçi kullanıcı deneyimini kişiselleştirmek için en son araçları benimsemeye karar vermek, doğrudan rezervasyon kanalınızı büyütmenin anahtarı olabilir.

Teknolojiyi ve kullanıcılara istediklerini verme temel konseptini benimseyen Netflix, diğerlerinin henüz ulaşamadığı yeni zirvelere ulaştı. Arkanıza yaslanmayın, unutmayın; Netflix’in yapabildiklerini, siz de yapabilirsiniz.

80 GÜN Kıyaslama
80 GÜN Kıyaslama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.