Başarılı Otellerin En İyi Beş Niteliği

Başarılı-Otellerin En İyi Beş Niteliği


Başarılı bir otel, gurur duyulacak bir şeydir. Bir oteli karlı ve başarılı bir yere taşımak çok çalışma ve dikkatli düşünmeyi gerektirir. Oteller, diğer birkaç işletmenin yaptığı gibi konukların hayatlarını etkiler. Otelciler, otel deneyimlerinin konuk üzerinde olumlu bir etki bırakmasını sağlamak için özel özen göstermelidir.

Konuk deneyimi, bir otelin başarısına bağlı çoğu öğenin merkezinde yer alır. Bir otel, birinci sınıf bir konuma ve birinci sınıf olanaklara sahip olabilir, ancak konuklar otelinizi kalmak için sinir bozucu veya hayal kırıklığı yaratıyorsa, asla başarılı olmaz.

Başarılı bir otelin temel niteliklerini daraltmak zordur. Otelcilerin başarılı olmak istiyorlarsa özellikle dikkat etmeleri gereken beş kategoriye karar verebildik.

1. Konum

Konum, konum, konum! Gayrimenkulde yaygın olarak kullanılan bir tabirdir, ancak oteller için de geçerlidir. Seyahat ederken, konuklar genellikle konaklamak için belirli bir bölge ararlar. Ortak turistik yerlerin yakınındaki otellere yatırım yapmak akıllıca bir iş hamlesidir.

Ancak, oteliniz herhangi bir büyük turist mıknatısının yakınında değilse? Mahkum değilsiniz, sadece daha yenilikçi pazarlama gerekiyor. Her alanın kendine has özellikleri ve çekicilikleri vardır. Oteliniz gezginlerin daha az uğradığı bir bölgedeyse, web sitenizde konumunuzu pazarlamak isteyeceksiniz.

Yerel mücevherlerin resimlerini ve açıklamalarını sağlamalısınız. Bölgenizde yerel olarak sahip olunan harika bir yemek mekanı, benzersiz bir sanat ortamı veya benzersiz gözetleme noktaları olsun, bu küçük görünen ayrıntılar konukları konumunuzu seçme konusunda etkileyebilir.

2. İncelemeler

Günümüzün internet odaklı dünyasında, çevrimiçi incelemeler bir otelin başarısı üzerinde ciddi bir etkisi vardır. Geleneksel seyahat ve yemek eleştirmenleri hala var olmasına rağmen, İnternet herkesin birkaç gereksinimle amatör bir eleştirmen olmasını sağladı.

Çevrimiçi inceleme platformlarının icadı, tüketicilerin dürüst geri bildirimleri birbirleriyle özgürce paylaşmasına olanak tanır. Bir veya iki kötü yorum şans eseri olarak görülebilir, ancak sürekli olarak olumsuz yorumlar alan bir otel, ilgilenen gezginleri caydırır.

Bir otel işletmecisi olarak, sürekli olarak olumsuz eleştirilerden kaçınmak istersiniz. Bu nedenle, akıllı otelciler çevrimiçi itibarlarını sürekli olarak izlerler. Bir otel, belirli bir sorun veya endişeden bahseden bir veya iki olumsuz yorum aldığında, mevcut sorunu çözmek için bir sinyal olarak alınmalıdır.

Çevrimiçi incelemelerinizi görmezden gelmek, konaklama endüstrisinde yapabileceğiniz en zararlı eylemlerden biridir. Otellerden restoranlara ve barlara kadar – yorumlar, gezginlerin paralarını nereye harcayacaklarını nasıl seçtikleridir. Ezici bir çoğunlukla olumlu çevrimiçi incelemeler sunan oteller daha fazla iş alacak.

3. Konuk Demografisine Uyum Sağlamak

Bir otel markalaşmasını ve reklamını ne kadar hedefli yaparsa, o kadar fazla rezervasyon alır. İstediğiniz kadar reklam verebilirsiniz – ancak doğru hedef kitleye ulaşmıyorsa, bu sadece bir israftır. Bu nedenle, otelcilerin tipik konuk demografisini belirlemeleri ve hedeflemeleri inanılmaz derecede önemlidir.

Popüler bir bahar tatili plajında ​​bulunan bir otel, bir iş kongre merkezine bağlı bir otelden çok daha farklı bir tipik demografiye sahip olacaktır. Bu nedenle, otelciler doğru insanları çekmek için demografiklerine dayanmalıdır.

Bunu başarılı bir şekilde yapmanın bir kısmı, çevrimiçi pazarlama doğru gruplara ulaşmak için Bu yapıldıktan sonra, otelinizin demografiniz için önemli olan özel ürünlerin ve özelliklerin reklamını yapması önemlidir.

Örneğin, çok sayıda aileyi çeken bir otel, yakındaki bir eğlence parkında sınırlı bir süre için indirimli fiyatlar sunabilir. Genel olarak, bir otel tekliflerini demografisine göre ne kadar çok uyarlayabilirse, işletme o kadar güçlü olacaktır.

4. Yenilikçi Yerinde Deneyimler

Daha önce de belirtildiği gibi, misafir deneyimi her otelcinin istediği artan rezervasyonları ve parlak yorumları almanın ayrılmaz bir parçasıdır. Yenilikçi, deneyim odaklı otellerin harika örnekleri Disney’e ait olanlardır.

Florida’daki Disney otelleri, özel feribot gezileri, karakter temalı odalar ve hatta tesis bünyesindeki safari parkları gibi benzersiz deneyimler sunar. Şimdi elbette her otelin bir Disney bütçesi yok. Ancak otelciler bu yaklaşımdan çok fazla ilham alabilir.

Bir otel bünyesinde yenilikçi ve eğlenceli deneyimler sunduğunda, konuk tüm gün otelde kolayca kalabilir ve günlerini iyi değerlendirmiş gibi hissedebilir. Bir otel, demografiye bağlı olarak, farklı gruplara hitap etmek için farklı deneyimler sunabilir.

Örneğin, çok sayıda genç yetişkin gören bir otel, deneyimleriyle buna eğilebilir. Oteller, genç yetişkinlerin beklentilerini aşmak için tesis bünyesinde kulüpler ve/veya barlar, temalı geceler, karaoke yarışmaları, yakındaki gece hayatı için paket fırsatlar, yalnızca yetişkinlere özel havuz saatleri ve daha fazlasını sunabilir.

Bir otel, konuklarına arzularını anladıklarını ne kadar çok gösterebilirse, o kadar çok iş kazanacaktır.

5. Otel Teknolojisi ve Çevrimiçi Reklamcılık

Genel olarak teknoloji, başarılı bir otelin pazarlama stratejisinin ayrılmaz bir parçasıdır. Otel teknolojisi, mülk işlevleri için PMS’den web tabanlı rezervasyon motorlarına kadar çok çeşitli uygulamaları kapsar; otelciler, otellerini daha verimli bir şekilde çalıştırmalarına ve gelirlerini artırmalarına yardımcı olan güçlü bir yazılım araç kemerine sahiptir.

Otelciler operasyonlarını kolaylaştırmak için teknolojiyi kullandıklarında, sadece işin arka ucunu optimize etmezler. Bu teknolojiler misafir deneyimini de olumlu yönde etkiliyor. Otel teknolojisini kullanma, örneğin Mülk yönetim sistemiotellere giriş ve çıkış deneyimini misafirler için çok daha sorunsuz hale getirir.

Ayrıca, buluta bağlanan uygulamalar, konukların uzaktan check-in yapmasına veya tesisinizin çevresindeki ilgi çekici yerlerin çevrimiçi haritalarına erişmesine olanak tanır. Otelcilik teknolojisinin uygulanması, otelciler ve misafirleri için bir kazan-kazandır.

Pazarlama ve satış cephesinde, otelcilerin hedefli çevrimiçi reklamların ne kadar etkili olabileceğini gözden kaçırmaları akıllıca olmaz. Günümüz dünyasında insanlar iş ve eğlence için tüm gün çevrimiçi durumdalar. Otelciler yeni bir iş bulmak istiyorlarsa, ağır işleri teknolojiye bırakmak akıllıca olur.

Mülk işlemleri ve reklamcılık için teknolojiye yatırım yapmak, neredeyse hiçbir zaman içinde on katını geri ödeyecektir.

Sonuç olarak

Bu beş nitelik, başarılı otellerin öne çıktığı temel kategorilerin makro bir görünümüdür. Her otel benzersizdir, bu nedenle otelcilerin iş kararlarını otellerine ve müşteri tabanlarına göre vermeleri her zaman önemlidir.

Ancak, özellikleri ne olursa olsun, yukarıdaki nitelikler herhangi bir otel işletmesini olumlu yönde etkileyecek faktörlerdir. Umarım otel gelirinizi en üst düzeye çıkarmak ve otelinize daha fazla olumlu ilgi çekmek için burada öğrendiklerinizi uygulamanın yollarını bulabilirsiniz.

Hotelogix Yazı İşleri Masası
Otelogix‘in araştırmacı ve yazar ekibi, seyahat ve konaklama alanındaki en son trendleri paylaşmak için sürekli yenilik yapıyor. Önerileriniz mi var? editorial@hotelogix.com adresinden bize yazın.

80 GÜN Kıyaslama
80 GÜN Kıyaslama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.