İyi Bir Tercümenin Değerini Nasıl Ölçeriz?


Geçmişteki Insights makalelerimizde, iyi çevirinin değerini ve içeriğin yalnızca iyi çevrilmiş olmakla kalmayıp, pazarlama ve sosyal yardım çabalarınızda CTA katılımına nasıl ilham verebileceğini açıkladık.

Gerçekten de, bir müşterinin, bu kelimelerin web sitelerinizde ve diğer pazarlama platformlarında kendi ana dillerinde ne anlama geldiğini gerçekten anlayabildikleri zaman, “Şimdi Satın Al” veya “Daha Fazla Oku” seçeneğini tıklama olasılığının daha yüksek olduğunu söylemeye gerek yok.

Ancak, bir işletme sahibiyseniz, transkreasyona katılmanın gerçek yatırım getirisi nedir diye soruyor olabilirsiniz.

Çünkü verdiğiniz her karar maliyeti hesaba katmak zorunda; Yaptığınız her yatırım, işinizi daha uzak kıyılara pazarlamak için erişiminizi genişletirken bile, sonuç olarak artan gelir beklentisiyle birlikte gelir.

Şirket için en iyi kararları alırken, kararlarınızın herkesi nasıl daha iyi etkileyeceğini ve bir sonraki pazarlama paranız harcanmadan önce bile her yatırımın nasıl geri döneceğini düşünmeniz gerekir. Ve buna içerik dönüştürme için bütçeleme de dahildir.

Çevirilere yatırım yapmak için yatırım getirisini ölçmek, metrikler o kadar kolay bulunmayabileceğinden, diğer geleneksel maliyetlerden biraz daha zor olabilir. Bu, misafirperverlik ve seyahat işinde daha da kafa karıştırıcı.

Web sitenizi Korece’ye veya menülerinizi Japonca’ya çevirmek için yatırdığınız her kuruş için ne kadar daha fazla patlama elde ettiğinizi ölçmeye yardımcı olacak ne tür formüller var?

Yaratıcılık şapkanızı takmanız ve alışılmışın dışında düşünmeniz gereken yer burasıdır ve Insights tam da bu konuda size yardımcı olmak için burada.

MEVCUT ODA BAŞINA GELİR (RevPAR)

Denenmiş ve test edilmiş, başlamak için en açık yol bu olacaktır. RevPAR, işletmenizin erişimini genişletmek için transkreasyon hizmetlerinin kullanılması üzerine bir otelin müsait odalarını ortalama fiyattan doldurma kabiliyetinde herhangi bir artış olup olmadığını değerlendirirken yardımcı olur.

Doluluk oranınızın RevPAR artışınıza göre arttığını fark ederseniz, dönüşüm yatırımınızın başarısını ölçebilirsiniz. Bu, başlangıç ​​için basit bir ölçümdür, ancak ROI’yi özellikle transkreasyon için ölçmenin başka yolları da vardır.

TERCÜME YG – BU TAM ANLAMI NEDİR?

ROI her zaman yatırımınızın finansal getirisi olmak zorunda değildir. Farklı şirketler, kendi ihtiyaçlarına göre yatırım getirisini farklı şekilde tanımlar. Yatırım getirisindeki artış, belirli bir pazardan müşteri katılımındaki artıştan kaynaklanabilir.

Örneğin, Kore’ye genişlemeyi hedefliyorsanız, yatırım getiriniz, başlangıçta ve belki de ancak daha sonra, işletmenizi koruyan Koreli misafirlerin artmasıyla şirketinizle çevrimiçi etkileşimde bulunan daha fazla Koreli müşteri görecektir.

Her işletmenin farklı bir ROI tanımı vardır. Bu nedenle olmak çok önemlidir hedeflerin hakkında net ve başlangıçta pazarlama stratejinizin bir parçası olarak çeviri ve transkreasyon hizmetlerine dahil olmanızın nedenleri.

Hedeflerinizi belirlerken, YG’yi ölçerken gelir dışında takip edebileceğiniz bazı alanlar şunlardır:

  • İşletmenizin küresel pazarlarında pazar payı artışı
  • Yeni müşterilerde artış
  • Daha fazla marka bilinirliği
  • Müşteri memnuniyetinde artış
  • Hedef pazarlarınızdan web sitenize gelen trafiği ve isabetleri ölçmek için çevrimiçi metrikler

İZLEMEYE ÇALIŞTIĞINIZ HER ŞEYİ ÖLÇÜN

ROI’nizi oluşturabilmeniz için yukarıda az önce belirlediğiniz alanlarda bu hedeflere yönelik hedefler belirlemeniz gerekecektir. Her hedef için ölçülebilir KPI’lar belirleyin, çünkü bu size yatırımınızın hedefe ulaşıp ulaşmadığını ölçmenize yardımcı olacaktır.

Örneğin, web sitenizi Korece’ye çevirirken, işletmenize gelen Korece konuşan konuklarda sonunda yüzde kaç artış görmeyi umuyorsunuz.

İzlenecek diğer alanlar şunları içerir:

  • Gelir ve çeviri maliyeti
  • Belirli pazarlardan dönüşüm oranı
  • Pazar payı
  • Ülke trafiği ve dil
  • Hedef pazarlarınızdan yeni müşteri sayısı

Bu KPI’lar, yaratıcılığa yatırım yapma konusundaki başarınızı ölçmede uzun bir yol kat edecektir. Pazarlama ekibiniz daha sonra, dil ve ülkeye göre dönüşümleri izlemek için araçlar ve yazılımların yardımıyla bu metrikleri kullanabilir ve transkreasyonun işinizi nerede, nasıl ve ne ölçüde olumlu etkilediğini görmenize yardımcı olur.

KALİTE VE MALİYET

Yatırım getirisi ile ilgili yaygın yanılgı, en az miktarda para harcarken yatırımınız için en fazlasını elde etmeyi ummaktır.

Bu, çeviriler söz konusu olduğunda mutlaka işe yaramayabilir, çünkü ucuz çeviriler ilk başta çekici gelebilir, ancak nihayetinde, kötü çeviriler uzun vadede size çok daha pahalıya mal olacak ticari itibarınız ve pazar payınız açısından, potansiyel olarak çatışmalara neden olur ve gelecekteki müşterileri rakiplerinize yönlendirir.

Bir çeviri ortağı ararken, özellikle Konaklama, Seyahat, Yaşam Tarzı ve Perakende sektöründeyseniz, yaratıcılığın en iyi yol olduğunu unutmayın.

Ucuz çevirmenler bir düzine kuruştur, ancak iyi kaliteye yakın bir şey beklemeyin. Aslında, ‘ucuz kalite’, bir kişinin iş dünyasında alabileceği kadar bir oksimorondur, zaten biliyor olabileceğiniz bir şeydir.

Bunun markanızın imajı olduğunu unutmayın, bu yüzden kaliteyi ararken ekstra yol kat edin ve kendinizi bulun. güvenebileceğiniz sektörünüze özel biri.

Küresel arenada hedef kitleniz için iyi şeyler ortaya koymak konusunda gerçekten ciddiyseniz, bu, tercüme edilen içeriğinizin ana dilinizdeki veya ana dilinizdeki içerik kadar ağırlık taşıması gerektiği anlamına gelir.

TERCÜME ROI VE MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ

“ROI” ve “müşteri memnuniyeti” kelimelerini aynı nefeste duymanız pek sık rastlanan bir durum değildir, ancak bu, bu iki hedefin uyumsuz olduğu anlamına gelmez.

Aslında, işinizi doğru bir şekilde yürüttüğünüzden emin olmanın mükemmel bir yolu, hedef pazarınızdaki veya ülkenizdeki müşterilerin mutlu ve memnun olup olmadıklarına ve işletmenize geri dönmeye devam edip etmediklerine bakmak, dolayısıyla yatırım getirinizi artırmaktır. .

Transkreasyon onlara yalnızca kendi ana dillerinde özel olarak oluşturulmuş teminatlar sağlamakla kalmaz ve unutmamak, onların kültürlerini göz önünde bulundurarak, yerelleştirme çabalarınız ve müşterilerinizi mutlu etme hedefiniz konusunda ne kadar ciddi olduğunuzu da gösterir.

Dinlendirici bir tatilin tadını çıkarırken, her menüyü, mesajı veya oturumu google’a çevirmelerini bekleyemezsiniz – geri gelmeyecekler ve geliriniz kaçınılmaz olarak olumsuz etkilenecektir.

GERÇEKÇİ BEKLENTİLERİNİZ VAR

Marka adınızı oluşturmanız nasıl biraz zaman aldıysa, transkreasyon da bir gecede yatırım getirisi sağlamayacaktır. Yatırımlarınızın meyvelerini görmeniz biraz zaman alacaktır.

Bu nedenle, pazarda hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak güvenilir bir ortakla çalışmaya geç kalmadan başlamak en iyisidir.

Üzülmeyin. Zamanı geldiğinde çabalarınızın karşılığını alacağınızı unutmayın.

80 GÜN Kıyaslama
80 GÜN Kıyaslama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.